İlçe Kaymakamı Sayın Cevat GÜN, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü çalışanlarıyla bir toplantı düzenleyerek ilgililerden tarımsal verimi ve dolayısıyla tarımsal geliri arttıracak projeler istedi
İlçemizde göçün ana sebebinin ekonomik olduğunu, insanların geçimlerini sağlayabilecek tarımsal faaliyet yapabilmeleri halinde göç eğiliminin ortadan kalkacağını söyleyen Kaymakam GÜN, “İlin hayvan varlığının 1/3’ü İlçemizde olmasına rağmen hayvan ıslahı yapılmadığı için hem et hem de süt verimi yeterli düzeyde değil. Tuzlanmış kaz, talebi olan bir ürün olmasına rağmen İlçemizde ticari olarak kurulmuş bir kaz çiftliği yok. Bitki florası çok zengin olmasına rağmen İlçemizde profesyonel olarak arıcılık yapan ve geçimini arıcılıktan sağlayan kimse yok. Hal böyle olunca insanımız vasıf gerektirmeyen işlerde çalışmayı göze alıp gurbet yollarına düşüyor. Sizlerden isteğim tarım ve hayvancılık memleketi olan İlçemizde ekonomik tarıma geçiş için rantabl, uygulanabilir ve savunulabilir projeler üretmenizdir. Hayvan ıslahından arıcılığa, kanatlı hayvan projesinden ekili tarıma kadar ayağı yere basan, savunulabilir her proje için kaynak bulma noktasında birlikte çalışacağız.” dedi.
İlçe Tarım Müdürü Ertan DOĞAN’a teknik personellerden oluşan proje grupları oluşturulması, her ay proje hazırlıklarını düzenli olarak başkanlığında yapacakları toplantılarda değerlendireceklerini söyledi.